Egy nő fekszik az ágyon PMS-tünetekkel, a hasát fogja.

Veled is megtörtént már, hogy menzesz előtt búskomor lettél, vagy folyton felkaptad a vizet? Nem vagy egyedül. Most megtudhatod, meddig tart a PMS (amit néha premenstruációs feszültségként, PTM-ként is emlegetnek), és azt is, hogy mit tehetsz a tünetek enyhítéséért.

Ha tudod, hogy mi az a premenstruációs szindróma, és hogyan birkózhatsz meg vele, a hormonális változások nem fogják rányomni bélyegüket a mindennapjaidra.

Akkor jöjjön a lényeg: mi a PMS?

A PMS a menstruáció előtti tüneteket jelenti, és néha premenstruációs feszültségnek (PMT) is nevezik. A menstruációs ciklussal járó hormonális változások okozzák. A PMS számtalan tünetet és érzést foglal magába. Ezek a tünetek lehetnek enyhék, de ijesztően intenzívek is. Menzesz előtt fájhatnak a melleid, a hasad felpuffadhat, és végtelenül kimerültnek érezheted magad. Van, akinek fáj a feje, émelyeg, vagy rosszul alszik. A hormonok az érzéseket sem kímélik: ilyenkor gyakoriak a hangulatingadozások, a levertség, az ingerlékenység és a sírás.

A PMS nagyon kiborító tud lenni, főleg, ha az összes tünetet egyszerre tapasztalod. Nem meglepő, ha legszívesebben bebújnál a takaró alá, és ott várnád ki a végét… De az is lehet, hogy neked nincsenek ilyen tüneteid. Nagyon sok nő tapasztal PMS-t a menstruációs ciklus alatt is, illetve életük különböző szakaszában. Számtalan olyan mítosz kering a PMS-sel kapcsolatban, amelyek szerencsére nem igazak. Ismerd meg a tévhiteket!

A PMS-SEL KAPCSOLATOS TÉVHITEK

1. TÉVHIT: MINDEN NŐ MINDEN HÓNAPBAN SZENVED A MENZESZ ELŐTT

Nem igaz. Vannak, akik csak néhány hónapban tapasztalják ezeket a tüneteket. Van, akinek kifejezetten enyhe panaszai vannak. Van, aki semmit nem érez. Nem vagyunk egyformák.

2. TÉVHIT: A MENSTRUÁCIÓ ELŐTT NEM ESHETSZ TEHERBE

Ez nem igaz: a havivérzés előtti napokban is teherbe eshetsz. Valójában a ciklus bármelyik napján megtermékenyülhetsz.

3. TÉVHIT: A CSOKI SEGÍT

A menstruáció előtt erősebben kívánhatod a csokoládét, de csak nagyobb mértékű vércukor-ingadozást érsz el vele, ami rátesz egy lapáttal (noha nagyon édes lapáttal…) a hangulatingadozásokra. Inkább kerüld a csokit – már ha képes vagy rá.

4. TÉVHIT: SEMMIT NEM TEHETSZ ELLENE

Dehogynem! Az enyhébb kellemetlenségeken átlendíthet, ha ligetszépeolajat fogyasztasz. Ám ha nagyon megviselnek a tünetek, inkább fordulj orvoshoz.

Hogyan enyhíthetők a premenstruációs tünetek?

Nehezen bírod a menzesz előtti időszakot? Ne aggódj! Sok mindent tehetsz, hogy ezek a kellemetlen tünetek ne rontsák el a napodat. Néhány igazán egyszerű életmódbeli változtatással hatékonyan kezelheted őket. Habár némelyik változtatáshoz több akaraterő kell, mint másokhoz, azért érdemes kipróbálnod ezeket a jó tanácsokat. A reggeli kávédról például lehet, hogy nehéz lesz lemondanod, de lehet, hogy cseppet sem fog hiányozni.

Miközben a megfelelő megoldásokat keresed, érdemes naplót vezetned a menstruációt megelőző napokról. Praktikus, ha ehhez a telefonod jegyzeteit használod. Mindig írd fel, milyen tüneteid vannak, és hamarosan ki fog rajzolódni egy minta. Így sokkal könnyebben felkészülhetsz a következő rohamra!

Habár a PMS a menstruációs ciklus egy bizonyos időszakában jelentkezik, a ciklus teljes ideje alatt érdemes betartanod néhány dolgot, hogy kezelhetőbbé tedd ezeket a kellemetlen tüneteket. A rendszeres testmozgás és az egészséges étrend rendkívül hasznos lehet, főleg, ha olyan teljes kiőrlésű élelmiszereket is fogyasztasz, mint a teljes kiőrlésű kenyér vagy zabpehely. Egyes szakértők javasolják a só és a koffein csökkentését. Ha pedig semmi nem válik be, vásárolj egy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót, és tartsd magadnál a menstruáció előtti napokban. Mit tehetsz még? Íme, néhány praktika!

HOGYAN ENYHÍTHETED A PREMENSTRUÁCIÓS TÜNETEKET?

JÓGÁZZ

A jóga mérsékelheti a hangulatingadozásokat. Stresszoldásra kiváló a masszázs, a tai chi és a meditálás, mert segítenek ellazulni és megnyugodni.

TEDD LE A CIGIT

De végleg! Már ha dohányzol. Az egészségügyi kockázatokon felül tanulmányokkal igazolható, hogy kétszer akkora az esélye, hogy a dohányzó nők közepes-erős premenstruációs tüneteket tapasztaljanak.

MOZOGJ

Az aerob mozgásfajták, például egy tempós séta vagy úszás csökkentik a szorongást, a depressziót és a menzesz előtti rossz közérzetet.

ÉTKEZZ EGÉSZSÉGESEN

Ha több egészséges ételt eszel – teljes kiőrlésű szénhidrátot, zöldséget és gyümölcsöt –, és kevesebb cukrot, zsírt, sót fogyasztasz, annak meglesz az a jótékony hatása, hogy jobban kordában tudod tartani az érzelmeidet.

MONDJ LE A STIMULÁNSOKRÓL

Menstruáció előtt valószínűleg kívánod a koffeint, de jobban jársz, ha inkább megvonod magadtól a kávét, a teát és csokit, mert ezek csak rontanak a tüneteken.

A premenstruációs szindróma kezelési javaslatai közhelyeknek tűnhetnek, de akkor is igaz, hogy a fenti ötletekkel csökkentheted a menzesz előtti kellemetlenségeket. Ha pedig úgy érzed, hogy a PMS nagyon megvisel, fordulj orvoshoz, hogy megnézzétek, nem PCOS áll-e a háttérben. Mert ha igen, akkor legalább a megfelelő kezelésben részesülhetsz.

Ha szívesen elmerülnél a témában, olvasd el a PMS súlyosabb változatáról, a PMDD-ről (premenstruális diszfóriás zavarról) szóló cikket, vagy ismerd meg a menstruációt övező többi tévhitet!

Egészségügyi nyilatkozat

A cikkben szereplő egészségügyi információk kizárólag információs forrásként szolgálnak, és nem használhatók fel semmilyen diagnosztikai vagy kezelési célra. Egészségügyi problémáiddal mindenképpen fordulj orvoshoz!



[Hivatkozások]   

[1 & 2]  Az adatok a Californiai Egyetem kutatói által végzett amerikai tanulmányból származnak. A tanulmány címe: The Association of Inflammation with Premenstrual Symptoms.

[1]  https://theperiodvitamin.com/pms-mood-swings.html 

[2]  http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/premenstrual-syndrome.html 

[3]  http://www.everydayhealth.com/pms-photos/10-healthy-ways-to-manage-pms.aspx#02

Továbbolvasok