Egy medence szélén ülő menstruáló nő, fürdőruhában és úszószemüvegben

Nyugodtan úszhatsz a „piros” napokon is. De tényleg! Az úszás enyhítheti a hasi görcsöket, és jót tesz a hangulatodnak. Az úszás mellett egy medencényi érv szól, és ha megfogadsz néhány tanácsot, magabiztosan vetheted magad a vízbe.

Szinte minden lánnyal megesett már, hogy uszodázni vagy strandolni készült, ám egyszer csak megjött a menzesze. Lehangoló, nem? Szerencsére ma már ez nem akadály! Számtalan módszer létezik arra, hogy a ciklusod piros betűs napjain se kelljen lemondanod az úszásról. Egyszerűen csak szerelkezz fel a megfelelő menstruációs termékekkel, és már csobbanhatsz is!

Lehet úszni tisztasági betéttel?

A betétek nagy népszerűségnek örvendenek, de a medencében sajnos semmit sem érnek. A betétek nedvszívó képessége kiváló, de nemcsak a menstruációs vért szívják magukba, hanem bármilyen folyadékot, vagyis a medence vizét is. És persze egyszer csak megtelnek. Minél több vizet szívnak magukba, annál kevesebb vért tudnak megtartani. Ráadásul a víz még a ragasztó hatékonyságát is csökkenti, vagyis a betét elválhat az úszódressztől, és kényelmetlenné válhat.

Ha általában betétet hordasz menstruáció alatt, akkor inkább úszás előtt és után használd. A medencében jobban jársz egy tamponnal vagy menstruációs kehellyel. A lényeg, hogy mindig a helyzetnek megfelelő menstruációs terméket válassz. Így megőrizheted magabiztosságodat, és a menzesz sem fog megakadályozni semmiben.

Úszhatok tamponnal?

A tampon remek választás úszáshoz, mert belülről szívja magába a vért, ezért nem kell idegeskedned amiatt, hogy valami kiszivárog. Helyezz be egy új tampont közvetlenül úszás előtt, és minden rendben lesz.

Egy tampon sokkal kevesebb vizet szív magába, mint egy betét. Ám így is fennáll a veszélye, hogy megtapadnak rajta a vízben levő baktériumok, ezért ha úszni mész, ügyelj a higiéniára. Úszás után érdemes azonnal tampont cserélni, hogy ne legyen okod aggodalomra.

Ha pedig nem tetszik a tamponhasználat ötlete, inkább ne ússz olyankor, amikor erős a menstruációd. Az utolsó napokon, amikor már elenyésző a vér mennyisége, menstruációs termékek nélkül is úszhatsz.

Úszhatok menstruációs kehellyel?

Igen, nyugodtan használj menstruációs kelyhet , amikor úszni mész! A tamponhoz hasonlóan a kehely is a testen belül helyezkedik el, és nem engedi ki a vért. Emiatt tehát nem kell izgulnod.

Egy jó tanács: időbe telik, mire elsajátítod a menstruációs kehely kényelmes felhelyezését és eltávolítását, ezért mindenképpen próbáld el párszor, hogyan kell használni, mielőtt élesben megy a dolog! Ha teljesen biztosra akarsz menni, közvetlenül úszás előtt ürítsd ki a kelyhet.

Tévhitek a menstruáció alatti úszásról

Víz
1. tévhit: a menstruáció abbamarad, amint belépsz a vízbe. [1]

Az igazság: ez nem így van. A víz ellentétes nyomása miatt nehezebben ürül ki a vér a testedből, de ettől még nem áll le a menstruáció.

Cápa
2. tévhit: megtámadnak a cápák, ha menstruálsz. [2]

Az igazság: a közhiedelemmel ellentétben a cápák nem szimatolják ki a vért, ezért nem leszel a vacsorájuk.

Görcsök
3. tévhit: az úszás felerősíti a menstruációs görcsöket. [2]

Óriási tévedés. Épp ellenkezőleg, az olyan könnyebb mozgásfajták, mint az úszás, még enyhítik is a menstruációs fájdalmakat!

A megfelelő termékek kiválasztásán felül az is sokat segíthet, ha megismered a környezetedet. Akár strandon vagy, akár az uszodában, keresd meg a legközelebbi mosdót, hogy kényelmesen cserélhess tampont vagy üríthesd ki a kelyhet.

Ha félsz olyankor úszni, amikor megjött, gondolj arra, hogy nem te vagy az egyetlen, aki fejest ugrik ebbe. A profi úszók még az olimpiai játékokon is versenyeznek úgy, hogy közben menstruálnak! [3] A havivérzés egy teljesen normális jelenség, és nem szabad, hogy megakadályozzon bármiben, beleértve az úszást is. Csak gondolkodj előre, és mindig legyen nálad egy-két tartalék termék abból, amit használsz!


Ha többet szeretnél tudni arról, hogyan lehetsz magabiztosabb a ciklusod összes napján, olvasd el a menstruáció alatt végzett mozgásról és a tamponhasználatról szóló cikkeket!

Egészségügyi nyilatkozat

A cikkben szereplő egészségügyi információk kizárólag információs forrásként szolgálnak, és nem használhatók fel semmilyen diagnosztikai vagy kezelési célra. Egészségügyi problémáiddal mindenképpen fordulj orvoshoz!



[Hivatkozások]

[1]   http://www.seventeen.com/health/sex-health/a30094/period-myths  

[2]   https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/womens-health/2016/june/swimming-and-your-period-5-myths-debunked

[3]   https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2016/08/17/490121285/a-swimmers-period-comment-breaks-taboos-in-sports-and-in-china   

Továbbolvasok