Mi az a sárga folyás?
Akár élénksárga, akár sárgásbarna, furcsának tűnhet, ha a hüvelyi folyás színe megváltozik. Mielőtt azonban aggódni kezdenél, ne feledd, hogy a hüvelyváladék színe a menstruációs ciklusunk során normális esetben változik – és ennek számos oka lehet!
Bár néha úgy érezheted, hogy te vagy az egyetlen a világon, aki sárga folyást tapasztal, megnyugodhatsz, hogy nem így van. Akár nemrég volt az első menstruációd, akár a menopauzán mész keresztül, a sárgás folyás gyakoribb, mint gondolnád, és legtöbbünkkel előfordul.
Először is, teljesen normális, hogy a hüvelyünk váladékot termel. Egyszerűen így öblíti ki az elhalt sejteket, és így védekezik a káros baktériumok és fertőzések ellen.
Valójában a teljes menstruációs ciklusunk során (nagyjából minden nap) tapasztalunk hüvelyfolyást. De talán már észrevetted, hogy a folyás legtöbbször fehér vagy színtelen. Mi történik tehát, és mit jelent, ha más színű? Derítsük ki!
Mit jelent a sárga folyás?
Halványsárga folyás
Sárga, vízszerű folyás
Sárgásbarna folyás
Mikor kell aggódnom a sárga folyás miatt?
Bár egy kis sárga folyás miatt általában nem kell aggódni, néha, amikor kellemetlen tünetekkel jár, a sárga folyás oka fertőzés is lehet.
Sűrű, sárga folyás
Ha azt tapasztalod, hogy a sárga hüvelyváladék állaga hirtelen sűrűvé vált, az fertőzés jele lehet. Ha csomósnak érzed, szinte olyan, mintha inkább darabos lenne (kicsit olyan, mint a túró), mintsem folyékony, akkor a szervezeted talán egy hüvelyi gombás fertőzéssel (más néven szájpenész) próbál megküzdeni.
Gombafertőzést általában akkor kapunk, amikor a természetes hüvelyflóra (a hüvelyben lévő környezet) megzavarodik, és a hüvelyünk a szokásosnál sokkal több élesztőgomba termelésével reagál.
Ha egyéb tüneteket is tapasztalsz, például viszketést, hüvelyégést, bőrirritációt, repedést (ez olyan érzés lehet, mintha apró papírvágások lennének a szeméremtest körül és a hüvely belsejében), duzzanatot a szeméremtest körül, vagy fájdalmat pisilés közben, [2]
akkor érdemes orvoshoz vagy egészségügyi szakemberhez fordulnod.Nyugodt lehetsz, az ilyen típusú hüvelyi fertőzések gyakoriak, egyszerűen kezelhetők és gyorsan elmúlnak. Orvosod segíteni fog abban, hogy te és a V-zónád (a hüvely, a szeméremtest és a test V alakú elülső része) újra jól érezzétek magatokat!
Zöldessárga vagy élénksárga folyás
Ha a folyásod (látszólag) a semmiből zöldessárga vagy élénksárga színűvé vált, akkor bakteriális vagy szexuális úton terjedő fertőzéssel (STI) lehet dolgod.
Ha az élénksárga hüvelyváladék erős, kellemetlen szaggal jár együtt (különösen szex után), akkor bakteriális vaginózis (BV) állhat fenn. [3]
A BV egy bakteriális fertőzés, amely rendellenes – néha túlzottan is halszagú – folyást eredményezhet.Ne feledd, hogy a gyakori BV-tünetek nem mindig nyilvánvalóak, ezért fontos, hogy rendszeresen járj az orvosodhoz, aki a számodra nem egyértelmű jelekből is észre fogja venni, ha valami nincs rendben. És természetesen akkor is fordulj hozzá, ha az észlelt tüneteid alapján te magad gyanakszol bakteriális vaginózisra – jobb félni, mint megijedni!
A nemi úton terjedő fertőzések, például a trichomoniázis vagy a chlamydia is hasonló tünetekkel járhat, mint a BV. Honnan tudhatod tehát, hogy érintett vagy-e valamelyikben? A folyás egy kicsit megváltozik: sárga vagy zöld színűvé és nagyon híg, szinte buborékos (kicsit olyan, mint a szappan) állagúvá válik. Rossz szaga is lehet, és további tünetekkel járhat, mint például viszketés és fájdalom pisilés közben.
Ha ilyesmit tapasztalsz, fontos, hogy minél hamarabb beszélj orvosoddal vagy a szexuális egészségügyi klinikával. Bár kényelmetlen lehet egy idegennek megnyílni a szexuális életedről, ne feleddd, hogy a nemi betegségek nagyon gyakoriak, és nincs mit szégyellned. Elég valószínű, hogy orvosod már látott hasonló eseteket korábban.
A sárga folyás lehet a terhesség jele?
A menopauza okozhat sárga folyást?
Egészségügyi nyilatkozat
A cikkben szereplő egészségügyi információk kizárólag információs forrásként szolgálnak, és nem használhatók fel semmilyen diagnosztikai vagy kezelési célra. Egészségügyi problémáiddal mindenképpen fordulj orvoshoz!