Az igazság a szüzességről: mítoszok és tévhitek leleplezése
Beszéljünk a szüzességről – egy olyan témáról, amely talán zavarba ejtő, és amelyet gyakran övez szégyen és ítélkezés. Vajon csak a társadalom találta ki, vagy tudományos magyarázata is van? Elveszíthető vagy elvehető? És mennyiben határozza meg az értékünket?
Akár a szüzesség valódi jelentését szeretnéd megérteni, akár a közkeletű sztereotípiákat kérdőjeleznéd meg, vagy egyszerűen csak kíváncsi vagy, jó helyen jársz! Tarts velünk és fedezzük fel, mi is az a szüzesség, és hogy létezik-e olyan, hogy elveszítjük.
Mielőtt elmerülünk az első szex övezte tabukban, iratkozz fel a hírlevelünkre, és tudj meg mindent a v-zónádról (azaz a vagináról, a vulváról és a v-alakba foglalt intim testrészeidről)!
Mi az a szüzesség?
A „szüzesség” kifejezést régóta használják arra az állapotra, amikor valakinek még soha nem volt szexuális kapcsolata. Gyakran az ép szűzhártya jelenlétéhez kötik, amely egy vékony szövet a hüvelynyílás alsó széle mentén. Ez a szövet „elszakadhat” és vérzést okozhat az első alkalommal történő szex során, bár az első hüvelyi behatolás során fellépő vérzés általában inkább köszönhető a síkosítás hiányának, mint a szűzhártya sérülésének.
A szüzesség meghatározása azért vitás kérdés, mert mindenkinek megvan a saját elképzelése arról, hogy mi számít szexnek. Bár a szex sokak szerint az, amikor a pénisz a hüvelybe hatol, ez a meghatározás nem mindenkire érvényes. A szexet sokféleképpen lehet definiálni, és különböző emberek számára különböző dolgokat jelenthet. Nem mindenki tapasztalata azonos. Egyesek az orális és anális szexet, valamint az ujjak vagy szexuális játékok használatát is beleszámítják a szexuális tapasztalatokba.
Ráadásul az egész szűzhártya-helyzet elég bonyolult (nem mindenkinek van, és egyeseknek könnyen elszakad – akár nem szexuális helyzetben is – míg másoknak egyáltalán nem).
Mindez a szüzesség gondolatát mélyen személyessé teszi. Ne feledd, hogy itt nincs határozott helyes vagy helytelen válasz. Ami fontos, hogy ne a szexuális státusz alapján határozzuk meg magunkat és másokat (és főleg ne ítélkezzünk). Végső soron a te testedről van szó, így neked kell eldöntened, mit jelent számodra a szüzesség, és hogy egyáltalán fontos-e az életedben vagy sem.
A szüzesség csak kitaláció?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szüzesség nem orvosi vagy tudományos fogalom. A szüzesség fogalma inkább társadalmi, kulturális és vallási elképzelés, amely a nők és lányok nemi megkülönböztetését tükrözi. [1]
Ez azt jelenti, hogy a szüzesség fogalma mögött nincs tényleges tudomány, tehát igen, ebből a szempontból ez csak kitaláció.
Sajnos sokan és gyakran használják arra, hogy megítéljék valakinek az értékét vagy erkölcsi jellemét, különösen, ha nőkről van szó. De a szüzességünk „elvesztése” (az első szex) nem változtatja meg azt, hogy kik vagyunk, és mennyit érünk.
Ne feledjük, hogy mindannyiunknak egyedi szexuális útja van. Az értékedet és az identitásodat nem az határozza meg, hogy mikor döntesz úgy, hogy szexelsz, vagy hogy egyáltalán szexelsz-e. Ez csak egy aspektusa az életednek, és a döntés, hogy mit érzel helyesnek, teljes mértékben a te kezedben van.
Lehet-e problémás vagy káros a szüzesség eszméje?
Ha valaki nagy ügyet csinál mások szüzességéből, az egyesekben szégyent kelthet, és nyomást gyakorolhat rájuk, hogy alkalmazkodjanak a társadalom elvárásaihoz. Ez problémás lehet, különösen a nők számára.
A szüzesség gondolata gyakran társul erkölcsösséggel, függetlenül attól, hogy valaki a házasságra tartogatja magát, vagy más okból nem szexelt még. Sajnos ez a társítás megerősíti azt a téves hiedelmet, hogy egy nő értéke a szexuális „tisztaságától” függ. Az ilyen gondolkodás káros, mert azt sugallja, hogy a szexuális tapasztalat valami szégyenletes és rossz dolog, annak ellenére, hogy az élet természetes velejárója. Ráadásul az, hogy már nem tekintik „tisztának”, sokakban azt az érzést keltheti, hogy megfertőződtek vagy kevésbé értékesek, ami igazságtalan és valótlan is.
Végül is kit érdekel, hogy szexeltél-e vagy sem? Nem ennek, hanem az értékrendünknek és az életünkben fontos dolgoknak kellene meghatároznia minket.
Mi a helyzet a szűzhártyával és a szüzességgel?
Hogy néz ki a szűzhártya?
Hogyan szakadhat el a szűzhártya?
- Olyan fizikai tevékenységek, mint az úszás, a kerékpározás, a focizás és a lovaglás.
- Kismedencei vizsgálat vagy kenetvizsgálat (egyszerű orvosi eljárás, amelynek során sejtmintát vesznek a méhnyakból, hogy ellenőrizzék az esetleges rendellenességeket).
- Tampon vagy menstruációs kehely használata.
- Saját testednek felfedezése maszturbációval, ujjak vagy szexuális játékok segítségével.
Tény: Lehet, hogy az egész nyílást befedi, mint egy gyűrű vagy fánk. De az is előfordulhat, hogy csak részben fedi a hüvelynyílás alsó részét, mint egy félhold. Sőt, egyes nők egyáltalán nem is szűzhártyával születnek.
Tény: A nő szűzhártyájának (már ha egyáltalán van neki) alakja vagy állapota nem határozza meg pontosan valakinek a szexuális státuszát.
Tény: A szűzhártya számos okból megnyúlhat vagy elszakadhat, az olyan fizikai tevékenységektől kezdve, mint a lovaglás, egészen a tamponok vagy menstruációs poharak használatáig.
Mi számít a szüzesség elvesztésének?
Elveszítheted a szüzességed tampon vagy menstruációs kehely használatával?
Elveszíted a szüzességed, ha maszturbálsz?
A szüzesség elvesztésétől késhet a menstruáció?
Hány éves korban kellene elveszítenem a szüzességemet?
Mi a szexuális beleegyezés?
- Mindenki önként választja a részvételt.
- Mindenki rendelkezik a szabadsággal és a képességgel, hogy ezt a döntést meghozza. [3]
Egészségügyi nyilatkozat
[1] United Nations agencies call for ban on virginity testing
[4] Nagoski, E. (2015). Come As You Are: The Surprising New Science That Will Transform Your Sex Life. Simon & Schuster.
[5] Matswetu, V. S., & Bhana, D. (2018). Humhandara and hujaya: Virginity, Culture, and Gender Inequalities Among Adolescents in Zimbabwe. SAGE Open, 8(2). https://doi.org/10.1177/2158244018779107